Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Szlaki turystyczne Wokół Zalewu Brodzkiego

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Wokół Zalewu Brodzkiego

mz-szlaki-1-miniSzlak pieszy znakowany kolorem zielonym

Szlaki wykonane zostały przez Gminę Brody wg instrukcji PTTK. Mała pętla - 15 km.

Cały przebieg szlaku mieści się w granicach gminy Brody

0.0 Początek/koniec szlaku –budynek GOK w Brodach
0.4 Krynki, kościół
1.0 stacja PKP Brody
1.5 ul Wójtowska w Brodach, skręt w lewo
2.0 ul Spokojna w Brodach, skręt w lewo w dół
2.7 skraj lasu, skręt w lewo
2.8 potok Ruśnia
3.4 początek pól wsi Ruda
3.9 wieś Ruda ul. Duża
4.4 droga nad zalewem
4.8 szkoła w Rudzie, przystanek MPK
5.3 dojście do skał w Rudzie
7.0 wiadukt w Stykowie
7.4 most na Kamiennej, skręt w lewo na groblę
8.9 droga Starachowice – Ostrowiec
9.9 zajazd „Karpik”, przystanek PKS
10.3 zalew „Oczko”, skręt w prawo
10.6 początek rezerwatu „skały w Krynkach”, szlak czerwony pieszy
11.6 dojście do drogi do Krynek
12.1 Krynki, skręt w lewo w ul. Poprzeczna
13.3 droga wokół zalewu, skręt w prawo
14.8 Brody -tama, przystanek MZK linii nr 13
15.0 Brody -tama, przystanek MZK linii nr 9 - początek/koniec szlaku

Szlak od budynku GOK w Brodach prowadzony jest na wschód, skręca w prawo na wzniesieniu i wraz ze znakami pieszego szlaku czerwonego dochodzi do zabytkowego kościoła w Krynkach. Za kościołem drogą w dół obok cmentarza, schodzi do drogi w kierunku Starachowic i skręca na północ do linii kolejowej, a zarazem do przejazdu kolejowego.Od budynku stacji PKP w Brodach kierujemy się na wzniesienie, na północ – ul. Wójtowską w Brodach obok byłego ośrodka Relaks. Następnie schodzimy w dół do potoku Ruśnia.Skręcamy w lewo i leśną drogą, skrajem wysokiego lasu idziemy - wraz z czarnym szlakiem rowerowym do pól wioski Ruda. Drogą gruntową, obok stacji gazowej i sadzawki wchodzimy do wioski. Skręcamy w lewo, przechodzimy tunelem - przejściem dla pieszych pod linią kolejową i następnie skręcamy w prawo, w kierunku widocznego budynku szkoły.Idąc ulicą Nad Zalewem lekko w górę wraz ze znakami szlaku pieszego czerwonego, mijamy po prawej stronie sklep. Na wzniesieniu skręcamy w prawo - po kilkudziesięciu metrach można skręcić w lewo (bez znaków szlaku), w polną drogę w kierunku pomnika przyrody „Skały w Rudzie”.Idąc dalej za znakami wraz z pieszym szlakiem czerwonym, dochodzimy do wiaduktu kolejowego w Stykowie. Po zejściu z głównej drogi, idziemy ulicą na zachód, a następnie na południe - do widocznego mostu na rzece Kamiennej.
Po przejściu na drugą stronę rzeki skręcamy w lewo na wał i drogą gruntową idziemy w kierunku zabudowań wsi Styków.Dochodzimy do drogi Starachowice – Ostrowiec, a idąc na wschód chodnikiem, mijamy po lewej stronie ośrodki rekreacyjne.Obok zajazdu skręcamy w lewo, w drogę w kierunku Brodów. Po kilkudziesięciu metrach przed „oczkiem wodnym” skręcamy w prawo. Brzegiem małego zbiornika wodnego dochodzimy do skraju lasu i wraz ze znakami pieszego szlaku czerwonego wchodzimy do rezerwatu skalnego „Skały w Krynkach”.
Szlak czerwony prowadzi do "skalnych grzybów", natomiast zielony skręca w lewo na północ i łukiem doprowadza do skalnego wąwozu. Po około 200 metrach szlaki łączą się ponownie i dalej prowadzą razem w górę do drogi asfaltowej z Krynek.Szlak czerwony przecina drogę i prowadzony jest dalej prosto, natomiast szlak opisywany skręca w lewo w kierunku widocznych zabudowań. Po dojściu do wioski skręca w Krynkach ponownie w lewo w ul. Porzeczną i schodzi w dół do drogi nad zalewem. Po prawej stronie mijamy „Bar pod lipą”.Droga prowadzi do zapory. Przed popiersiem St. Staszica w Brodach skręcamy w lewo na koronę zapory.Po przejściu na drugą stronę dochodzimy do przystanku komunikacji miejskiej (węzeł szlaków), gdzie zlokalizowano koniec/początek szlaku – około 300 m od miejsca biwakowego na terenie ośrodka sportowego.

 

Źródło: http://pttk-szlaki.blog.onet.pl/

 

Czy wiesz, że...

kapl-dziurkatastrofalna powódż w 1903r. zniszczyła tamę i wszystkie urządzenia fabryczne w Brodach? Jedną z Konsekwencji kataklizmu był rozwój chorób, w tym malarii. Miejscowa legenda głosi, że epidemię powstrzymała interwencja św. Jana Nepomucena, którego figurę umieszczono w kapliczce we wsi Dziurów. Imię świętego nosi jedna z ważniejszych ulic tej miejscowości.