Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Szlaki turystyczne Wokół Starachowic

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Wokół Starachowic

mz-mogila-mSzlak rowerowy znakowany kolorem czerwonym.

0,0 km początek szlaku przy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
3,0 km skrzyżowanie ul. Moniuszki.
3,6 km ul. Żytnią
5,0 km most na rzeczce Lubiance
9,6 km skraj lasu, zabudowania Rzepina I,
15,5 km Radkowice.
21,3 km droga Wąchock - Siekierno
29,8 km zalew w Mostkach
30,3 km pomnik przyrody Biały Kamień.
35,8 km skrzyżowanie dróg brukowanych, skręt w lewo w kierunku Wąchocka.
37,3 km Rataje.
42,8 km Rynek w Wąchocku
45,3 km droga p. poż nr 7
48,8 km skrzyżowanie z drogą asfaltową nr 744 Starachowice - Radom
54,2 km Lipie - kolumna kamienna z żelaznym krzyżem z 1849 r.
56,3 km przystanek Starachowickiej Kolei Wąskotorowej.
59,3 km Starachowice ul Leśna
62.0 km Starachowice, Muzeum Przyrody i Techniki

Ciemniejszym tłem oznaczono opiz szlaku w granicach gminy Brody.

Szlak rozpoczyna się przed wejściem do Muzeum Przyrody i Techniki, na parkingu przy ul. Marszałka Piłsudskiego
Skręcamy w prawo i ścieżką wzdłuż ogrodzenia Zabytkowego Zespołu Wielkopiecowego dojeżdżamy do przejazdu pod torami. Przed torami przy zakładzie Odlewnie Polskie S.A. skręcamy w prawo i jedziemy ul. Wielkopiecową obok bramy zabytkowego Zakładu Wielkopiecowego, w kierunku ul. Radomskiej do przejazdu kolejowego. Skręcamy w lewo na przejazd kolejowy, jadąc dalej w kierunku ul. Kieleckiej. Przejeżdżamy przez most (upust), po prawej stronie mijamy Zalew Pasternik i dojeżdżamy do skrzyżowania ul. Radomskiej z ul. Kielecką. Przejeżdżamy przez skrzyżowanie jadąc prosto, bardzo stromą ul. Moniuszki w górę. Przecinamy ul. Nowowiejską, dalej jedziemy prosto. Po prawej stronie mijamy Szkołę Podstawową Nr 6, a na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Południową. Po prawej stronie mijamy Zalew Lubianka. Skręcamy kolejno w ulice: Żytnią, Smugową , a następnie w Jelenią. Dojeżdżamy do ul. Myśliwskiej. Skręcając w prawo, zjeżdżamy z ul. Myśliwskiej w lewo i po betonowych płytach dojeżdżamy do zapory na drodze pożarowej. Zjeżdżamy w dół do mostu na rz. Lubiance. Przed mostem skręcamy w lewo i leśną, piaszczystą drogą przejeżdżamy pod linią wysokiego napięcia.
Na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w prawo i wyjeżdżamy na most na rz. Lubiance. Ponownie przejeżdżamy pod linią wysokiego napięcia. Dalej łagodnym podjazdem wjeżdżamy na szczyt wzniesienia, prosto w kierunku wsi Radkowice. Wyboistą, miejscami podmokłą drogą zjeżdżamy w dół. Wyjeżdżamy z lasu, przed nami panorama świętokrzyska i zabudowania wsi Rzepin I. Polną drogą dojeżdżamy do skrzyżowania w Rzepinie I. Jadąc prosto, lessowym wąwozem zjeżdżamy stromo w dół do skrzyżowania z drogą asfaltową i skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do tablicy - „Radkowice”.
Po lewej stronie drewniany, zabytkowy kościół w Radkowicach. Jadąc asfaltową drogą mijamy lessowy wąwóz i przystanek nr 3 ścieżki dydaktycznej. Jesteśmy w miejscowości Bronkowice, gdzie warto się zatrzymać w miejscu widokowym. Jadąc dalej dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Z drogi asfaltowej ponownie skręcamy w prawo w drogę leśną. Po lewej stronie mijamy okazały dąb. Jadąc prosto spotykamy znaki niebieskiego szlaku pieszego prowadzącego do kapliczki - pomnika żołnierzy AK w rezerwacie Wykus. Przecinamy brukowaną drogę: Wąchock – Siekierno. Leśnymi drogami dojeżdżamy do zalewu w Mostkach i jedziemy wzdłuż linii brzegowej. Skręcając w prawo wjeżdżamy leśną drogą w kierunku południowo-wschodnim, po lewej stronie ukryty w drzewach pomnik przyrody nieożywionej Biały Kamień. Na skrzyżowaniu z drogą: Siekierno - Wąchock skręcamy w lewo do Wąchocka. Przejeżdżamy przez miejscowość Rataje, z zabytkową kaplicą Św. Zofii. Krętą i stromą drogą zjeżdżamy w dół do Wąchocka, przecinając drogę krajową: nr 42.
Skręcamy w prawo-skos w kierunku zespołu klasztornego O.Cystersów. Zwiedzamy opactwo i muzeum w klasztorze. Brukowaną drogą przejeżdżamy przez budynek bramy, dojeżdżamy do figury Chrystusa i skręcamy w prawo na most na rz. Kamiennej. Po lewej stronie pałac Schoeneberga i odbudowywany zalew. Pokonujemy przejazd kolejowy i jedziemy prosto w górę ul. Radomską w kierunku Mirca. Za leśniczówką skręcamy w prawo i wjeżdżamy na drogę pożarową nr 7. Jadąc cały czas prosto docieramy do skrzyżowania z drogą asfaltową: Starachowice - Tychów Stary i dalej – do wioski Lipie. W kierunku Starachowic początkowo jedziemy wraz ze szlakiem czarnym rowerowym, a od ulicy Leśnej również z rowerowym szlakiem żółtym. Między blokami jedziemy na deptak nad wychodnią skalną piaskowca i dojeżdżamy nim do punktu widokowego przy parkingu obok budynku sądu. Panorama Starachowic - na horyzoncie Łysogóry. Dalej ulicami: Staszica i .Na Szlakowisku - do parkingu przy Muzeum Przyrody i Techniki, gdzie kończy się szlak.

 

Źródło: http://pttk-szlaki.blog.onet.pl/

 

Czy wiesz, że...

kapl-dziurkatastrofalna powódż w 1903r. zniszczyła tamę i wszystkie urządzenia fabryczne w Brodach? Jedną z Konsekwencji kataklizmu był rozwój chorób, w tym malarii. Miejscowa legenda głosi, że epidemię powstrzymała interwencja św. Jana Nepomucena, którego figurę umieszczono w kapliczce we wsi Dziurów. Imię świętego nosi jedna z ważniejszych ulic tej miejscowości.