Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Sport Mateusz Borkowski - archiwalne zdjęcia naszego biegacza

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Mateusz Borkowski - archiwalne zdjęcia naszego biegacza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki, Rajmund Gębura   
piątek, 23 lipca 2021 08:09

Mateusz Borkowski w 2007 r na Biegu im. St. Staszica w BrodachPochodzący z Krynek, utytułowany lekkoatleta rozpoczyna dziś wielką sportową przygodę - Olimpiadę w Tokio. Z tej okazji przygotowaliśmy zdjęcia z początków jego biegania. Najstarsze jest z 2007 roku. Przedstawia ono Mamę biegacza i jej trzech synów. Umieszczone zostało w gazetce "Z życia gminy Brody", w relacji z VII Biegu im. Stanisława Staszica.

Znajduje się tam taka wypowiedź Beaty Borkowskiej "Startuje trzech moich synów: najmłodszy Mateusz, potem Albert oraz najstarszy Dawid. Chłopcy trenują od kilku lat. Jestem z nich bardzo dumna. Nie dość że biegają to jeszcze mocniej zabrali się za naukę. A najważniejsze, że mają cel w życiu. Jestem o nich spokojniejsza. Wiem gdzie są, co robią. Regularnie przechodzą badania lekarskie, bo bez nich nie mogliby trenować. Wszystkim polecam trenowanie biegania". Jak wielu chłopców, Mateusz Borkowski próbował swoich sił w lokalnych zawodach. Dwa lata z rzędu, wygrał Bieg o Puchar Wójta Gminy Brody. Ćwiczył w Ludowym Klubie Biegacza „Rudnik" pod okiem trenera Sylwestra Dudka.

Stos medali

Ważnym osiągnięciem było to, że jako trzynastolatek zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski w Biegach Górskich w Stylu Anglosaskim. Potem były złote medale Mistrzostwa Polsku w Kłodzku, Krynicy-Zdroju, Ustrzykach Dolnych i w innych imprezach biegowych. Był także złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2013 r. Na początku uprawiał różne dziedziny biegowe ale ostatecznie jego koronną konkurencją stał się bieg na 800 m. Kamieniem milowym jego kariery było to, że w 2013 po raz pierwszy założył koszulkę z orzełkiem na piersi. Podobne osiągnięcia miała wtedy jego koleżanka klubowa – Agnieszka Filipowska z Młynka. Z wielu zawodów przywozili po złotym medalu. Mateusz, jako reprezentant Polski, na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Utrechcie zdobył pierwsze miejsce w biegu na 3 km! W 2014 roku, na Halowym Mityngu Lekkoatletycznym w Łodzi, Mateusz Borkowski pobił rekord polski w biegu na 800 m. Nie zrobił tego nikt w jego kategorii od dwudziestu kilku lat! W tym samym roku zajął ósme miejsce na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Chinach. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć z czasów, gdy występował w barwach LKB „Rudnik".

Łodzianin

Od 2017 roku, Mateusz Borkowski trenuje w Rudzkim Klubie Sportowym w Łodzi pod okiem Stanisław Jaszczaka. Jednym z ważniejszych jego osiągnięć w tym czasie było zdobycie złotego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Szweckim Gävle. W tym roku wywalczył srebrny medal na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu oraz kwalifikację do Olimpiady w Tokio.

Prywatnie, Mateusz Borkowski jest osobą życzliwą, szanującą rodzinę i z sentymentem do gminy Brody. Mieszkańcy także go lubią i z pewnością będą mu kibicować na Olimpiadzie.

Nasze pierwsze zdjęcie Mateusza Borkowskiego pochodzi z VII Biegu im. Stanisława Staszica. Już dziś zapraszamy wszystkich 1 sierpnia na stadion w Brodach. Będzie tam meta XXII Międzynarodowego Biegu im. Stanisława Staszica. Zachęcamy do udziału i do kibicowania.

bieg-staszica-1-sierpnia-2021-plakat-m

 

Z wyjątkiem kopii gazetki, zdjęcia pochodzą ze strony www.brody.info.pl.

Poprawiony: piątek, 23 lipca 2021 13:19
 

Czy wiesz, że...

kapl-dziurkatastrofalna powódż w 1903r. zniszczyła tamę i wszystkie urządzenia fabryczne w Brodach? Jedną z Konsekwencji kataklizmu był rozwój chorób, w tym malarii. Miejscowa legenda głosi, że epidemię powstrzymała interwencja św. Jana Nepomucena, którego figurę umieszczono w kapliczce we wsi Dziurów. Imię świętego nosi jedna z ważniejszych ulic tej miejscowości.