Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Sport Czempiony ze stadniny w Klepaczach

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Czempiony ze stadniny w Klepaczach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
czwartek, 22 grudnia 2016 08:20

konie-stadnina-klepacze-gmina-brody-boguslaw-dabrowski-minBogusław Dąbrowski od ok. 23 lat prowadzi stadninę w samym środku Puszczy Iłżeckiej, przy dawnej leśniczówce Klepacze. W sierpniu br. jego koń Aport zdobył w Strzegomiu tytuł Mistrza Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w kategorii pięciolatków.

Hodowca koni rasy małopolskiej ma także inne sukcesy – np. na międzynarodowej konkurencji: Wielkim Tygodniu Pompadour w 2013 roku. Pan Bogusław Dąbrowski wtedy sporo zaryzykował, bo na własny koszt wysłał konie do Pompadour odległego o ok. 2 tys. km. Mimo męczącej podróży, klacz Epona zwyciężyła w swojej kategorii a ogier Aport zajął drugie miejsce. Czemipionat w kategorii koni nie spełniających kryteriów księgi angloarabskiej wygrała jego klacz Jeżówka. Pan Bogusław Dąbrowski jest emerytowanym leśniczym, wiceprezesem Polskiego Związku Hodowców Koni Małopolskich. Ma wielki sentyment do koni. Czasem żal jest mu sprzedawać zwierzęta, które u niego się wychowały ale jak mówi – trzeba z czegoś żyć.

Stadnina w Klepaczach jest sporą atrakcją turystyczną a jej właściciel nie przeszkadza w oglądaniu koni. Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę na dawną leśniczówkę, która ma duże znaczenie historyczne. W czasie Drugiej Wojny Światowej była ona lokalnym centrum ruchu oporu i krzewienia polskości.

 

Poprawiony: czwartek, 22 grudnia 2016 09:07
 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.