Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Rezerwaty

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Drzewko przyjaźni w rocznicę wojny PDF Drukuj Email

Pierwsze rozmowy z niemieckim burmistrzem miały miejsce w czerwcu zeszłego roku podczas wizyty Andrzeja Przygody i Jerzego Stąporka w Damme. Co pięć lat niemieccy radni organizują wycieczkę. W tym roku postanowili pojechać do Polski, a zarazem odwiedzić gminę Brody.

W skład delegacji niemieckiej weszli: Burmistrz Miasta Damme  Pan Gerd Müle; Zastępcy Burmistrza  - Pani Jutta Finkemeyer; Pan Heinz Arkenberg; Przewodniczący Rady Miasta -Walter Goda; radni i członkowi Zarządu Miasta Damme. Gminę Brody reprezentowali: Wójt Gminy Brody Andrzej Przygoda, Przewodniczący rady Gminy w Brodach Jerzy Stąporek, radni, Skarbnik Gminy Brody Bogumiła Bugaj, Sekretarz Gminy Brody Barbara Lipa, Kierownik Referatu Organizacyjnego Paweł Zięba i inni pracownicy urzędu.

Na początku spotkania wójt krótko scharakteryzował gminę przy pomocy prezentacji multimedialnej. Omówił także najważniejsze zrealizowane inwestycje oraz funkcjonowanie urzędu gminy. Wypowiedzi tłumaczył Pan Marian Janusz - emerytowany nauczyciel mieszkający w Brodach. Burmistrz słuchał relacji wójta z zaciekawieniem. Był pod wrażeniem liczby wykonanych modernizacji budynków, dróg, obiektów sportowych.

Wójt Gminy Brody przekazał prezent dla gości - płaskorzeźbę w drewnie, natomiast goście darowali gminie obraz kościoła w Damme. Przedstawiciele obu samorządów wspólnie posadzili drzewko przyjaźni w parku koło urzędu gminy. Polacy i Niemcy wspólnie  wkopali  w ziemię sadzonkę dębu czerwonego, na 3 dni przed  70-tą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Tak jak o każde drzewo w ogrodzie należy dbać, tak i dobre relacje naszych samorządów należy podtrzymywać - powiedział wójt Andrzej Przygoda.

Gospodarz gminy zabrał przedstawicieli Damme na przejażdżkę. Wójt pokazał im najważniejsze przedsiębiorstwo w gminie  - Zakłady Górniczo - Metalowe „Zebiec", który zatrudnia obecnie ok. 700 pracowników. Goście oglądali także „staszicowski" przelew w Brodach, zwiedzali barokowy kościół w Krynkach, O świątyni opowiadał ks. Leszek Leszczyński a na organach zagrał Pan Szymon Pocheć. Następnie wszyscy pojechali oglądać  Publiczne Gimnazjum w Krynkach. Burmistrz Damme był mile zaskoczony, gdy dowiedział się, że z tej szkoły ok. 90% uczniów zdaje do szkół z maturą. Jak powiedział szef SPD w Damme - Rudolf Bollmann szkoły w Niemczech są lepiej wyposażone, ale poziom nauczania jest niższy niż u nas.

W czasie wizyty Niemców przewidziany  był także czas na rozmowy sprzyjające nawiązywaniu kontaktów i wymianie doświadczeń w  administrowaniu gminą. Dzięki partnerstwie obu samorządów możemy nawzajem korzystać z dobrych praktyk, zarówno tych wypracowanych w Brodach jak i w Damme.

 

Porównanie:

 

Miasto Damme

Gmina Brody

Ludność

Ok. 17 000

Ok. 11 000

Powierzchnia

104,5 km²

161,25 km²

Liczba radnych

29 osób (w tym burmistrz)

15 osób
(w tym przewodniczący rady)

Budżet gminy (w euro)

25 mln

6,1 mln

Dochody własne (w euro)

6,5mln

1,4 mln

 

 


Galeria zdjęć:

Poprawiony: piątek, 04 września 2009 13:15
 

Czy wiesz, że...

kapl-dziurkatastrofalna powódż w 1903r. zniszczyła tamę i wszystkie urządzenia fabryczne w Brodach? Jedną z Konsekwencji kataklizmu był rozwój chorób, w tym malarii. Miejscowa legenda głosi, że epidemię powstrzymała interwencja św. Jana Nepomucena, którego figurę umieszczono w kapliczce we wsi Dziurów. Imię świętego nosi jedna z ważniejszych ulic tej miejscowości.