Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Ogłoszenia Afrykański pomór świń - informacja Powiatowego Lekarza Wererynarii

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Afrykański pomór świń - informacja Powiatowego Lekarza Wererynarii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
środa, 03 listopada 2021 12:59

Powiatowy-lekarz-weterynarii-logoMW związku ze stwierdzeniem pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa świętokrzyskiego w miejscowości Czarzyzna, gmina Łubnice w powiecie staszowskim, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starachowicach zwraca się z prośbą o rozpowszechnienie informacji „Bioasekuracja w gospodarstwie rolnym" na gminnych tablicach ogłoszeń oraz rozpowszechnienie w sposób zwyczajowo przyjęty ulotek dotyczących znalezienia martwych dzików. Choroba ta nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, jednakże kraj, w którym występuje ASF, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń.

Jednocześnie w związku z koniecznością intensyfikacji działań związanych z dostosowaniem do wymogów bioasekuracji, wynikających z przepisów załącznika II rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń zwany dalej RWK 2021/605, w szczególności w zakresie posiadania ogrodzeń oraz wdrożenia planu bezpieczeństwa biologicznego, w załączeniu przekazuję do dystrybucji wśród wszystkich zainteresowanych hodowców świń następujące dokumenty:
1. Wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk średniorocznie, nie zatrudniających pracowników do obsługi zwierząt i produkcji pasz spoza gospodarstwa".

2. Propozycja do ewentualnego wykorzystania wzoru dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie."
3. Wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
4. Informacja dla rolników utrzymujących świnie w sprawie planu bezpieczeństwa biologicznego.
Dokumenty te dostępne są również na stronie internetowej GIW pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin w zakładce: Wdrażanie wymagań Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 (link: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/wdrazanie-wymagan-rwk-2021605-po-31102021) oraz na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Starachowicach.
Nadmieniam, że wszystkie gospodarstwa znajdujące się w strefie objętej ograniczeniami I, II i III, nie spełniające wymagań bioasekuracji zawartych w załączonych wytycznych oraz nie posiadające zatwierdzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii planu bezpieczeństwa biologicznego od 1 listopada br. nie będą mogły przemieszczać świń poza obszary objęte ograniczeniami na których są hodowane.
Załączone do pisma wzory dokumentów mają charakter poglądowy.
Wyżej wymienione dokumenty znajdują się do pobrania w załącznikach poniżej.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starachowicach
lek. wet. Zbigniew Polak

Kliknij aby pobrać pismo przewodnie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Starachowicach w formacie PDF, rozmiar 77,3 kilobajta.

Kliknij aby pobrać załącznik ASF-Plan Bezpieczenstwa Biologicznego w formacie PDF, rozmiar 878 kilobajtów.

Kliknij aby pobrać szczegółowe informacje i dokumenty do tyczące ASF.

 

 

 

Poprawiony: czwartek, 04 listopada 2021 07:42
 

Czy wiesz, że...

w latach 1919-1954 wsie na naszym terenie należały do gminy Styków z siedzibą w Starachowicach? W 1952 roku gmina składała się z 12 gromad: Brody, Budy, Brodzkie, Dziurów, Jabłonna, Kuczów, Lipie, Lubienia, Michałów, Ruda, Skała, Styków i Styków Kolonia.