Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Na sygnale Nie wolno wypalać traw!

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Nie wolno wypalać traw! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   

1minOd początku marca, straż pożarna ma wiele pracy. Wszystko przez niefrasobliwość właścicieli pól. Przypominamy, że ogień bardzo łatwo wymyka się spod kontroli. Nie wiele brakuje by wywołać naprawdę duży pożar. W ostatnich dniach, wiele szkód wywołał brak wyobraźni ludzi wypalających trawy. W minionym tygodniu – od 6 do 12 marca, straż codziennie wyjeżdżała do akcji.

Jeden z największych pożarów wywołany wypalaniem traw wydarzył się 8 marca. Około południa zgłoszono pożar nieużytków w Borze Kunowskim. Pożar rozwijał się w wielu kierunkach doszło do zapalenia się stodoły drewnianej krytej eternitem w pobliskim gospodarstwie. W chwili przybycia zastępów z Państwowej Straży Pożarnej pożarem objęty był cały budynek. Działania zastępów polegały na gaszeniu stodoły i obronie sąsiedniego budynku gospodarczego. Strażakom pomagali mieszkańcy nie dopuszczając do zapalenia się trzech kolejnych stodół. Ze względu na niesprawne hydranty na miejsce działań wysłano cysternę z wodą. W akcji trwającej prawie 6 godzin brało udział  2 zastępy ze Starachowic i 4 zastępy OSP (Krynki, Brody, Lubienia, Styków) - łącznie 30 strażaków. Oprócz wspomnianej stodoły, spaliło się ok. 3 ha lasu i ok. 10 ha łąk i nieużytków.
W niedzielę 4 marca, paliły się łąki w Młynku między ulicami: Piękna i Graniczna. W akcji gaśniczej brały udział drużyny z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Krynek i Lubieni. Spaliło się ok. 5 – 6 ha pól. Było spore zagrożenie dla zbudowań ponieważ wiał silny wiatr. Na szczęście, strażacy zatrzymali pochód ognia ponad 20 metrów od zabudowań. Dwa razy jednostki OSP gasiły pożar traw w Brodach niedaleko ul. Szkolnej. Paliły się też pola przy ulicy Relaksowej i Polnej w Brodach. Ponadto zanotowano niebezpieczne pożary w Stykowie, Kuczowie i Dziurowie.
Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, ludzi jak i niektórych obiektów budowlanych. To często wstęp do groźnego pożaru. Ponadto gęsty dym, jaki powstaje podczas wypalania traw w pobliżu dróg, znacznie ogranicza widoczność. Sytuacja taka może stać się przyczyną wielu kolizji i wypadków drogowych. Przypominamy, że wypalanie traw jest surowo zabronione. Co roku w Polsce w trakcie takich pożarów ginie od kilku do kilkunastu osób. Apelujemy do mieszkańców gminy o wykaszanie łąk i wysokich traw w pobliżu zabudowań. W przypadku zauważenia podpalacza, prosimy powiadomić Policję pod numerem 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

 

 


Zdjęcia:
Pożar w Borze Kunowskim (Fot. K.P. Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach)

 


 

Pożar w Młynku między ulicami: Piękna i Graniczna. (Fot. K.P. Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach)


Pożar w Brodach koło ul. Szkolnej: (Fot. M. Zawłocki)
DSC00140kmin

Poprawiony: poniedziałek, 12 marca 2012 13:38
 

Czy wiesz, że...

powst-styczna przestrzeni wieków mieszkańców dzisiejszych Krynek charakteryzowali się postawą patriotyczną? Brali oni czynny udział zarówno w Powstaniu Listopadowym jak i Styczniowym. Wieś była częstym miejscem postojów oddziałów. Serdeczność i pomoc ludności zostały podkreślone w pamiętnikach powstańczych.