Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Inwestycje Odśnieżanie dróg gminnych

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Odśnieżanie dróg gminnych Drukuj
Wpisany przez Iwona Koszarska - Zemła   
piątek, 10 grudnia 2010 10:56

zima-drogi-minZimowe utrzymanie dróg było tematem ostatniego posiedzenia Rady Gminy Brody, które odbyło się 6 grudnia 2010 roku. Informację z zimowego utrzymania dróg przedstawił kierownik Referatu Inwestycyjnego Pan Sławomir Mąka. Z informacji wynika, że drogi gminne zakwalifikowane są do V i VI standardu odśnieżania natomiast drogi nieutwardzone, mało uczęszczane odśnieżane są w systemie interwencyjnym w ciągu 48 godzin od ustania opadów i na wniosek mieszkańców.

Drogi gminne odśnieżane są systematycznie, w miarę możliwości jakie daje nam panująca aura. Staramy zachować się ich przejezdność, choć zdajemy sobie również z tego sprawę, iż oczekiwania mieszkańców są zdecydowanie większe. W tym miejscu Pan Sławomir Mąka zwrócił się do mieszkańców z prośbą o większą wyrozumiałość, bowiem istnieje ekonomiczna opłacalność nakładów jakie należy ponieść na zimowe utrzymanie dróg. Ciągłe opady oraz zamiecie powodują, że Wykonawca jest zmuszony odczekać nawet kilka godzin aby móc skutecznie usunąć zalegający śnieg i aby odśnieżanie przynosiło wymierne efekty. Niektóre drogi gminne są zbyt wąskie aby mógł na nie wjechać sprzęt ciężki i tam wykonawca posługuje się koparkami i lekkim pługiem.

Kierownik Referatu Inwestycyjnego przypomina również, że utrzymywanie porządku na chodnikach należy do właścicieli nieruchomości do których chodnik bezpośrednio przylega. Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego.

Informacje dotyczące odśnieżania napływające do tutejszego urzędu są wskazówkami na co należy zwrócić uwagę Wykonawcy przy porządkowaniu zalegającego śniegu za co serdecznie wszystkim dziękujemy.

Istnieje również możliwość zgłaszania swych oczekiwań do Wykonawcy, który został wyłoniony w ramach zamówienia publicznego na zimowe utrzymanie dróg gminnych jest nim P.W."Truchlewski". Wszelkich zgłoszeń należy dokonywać pod interwencyjny numer telefonu : 0600 343 164 lub do urzędu gminy telefon: 041 271 12 05 (w godzinach 7.15 do 15.15).

Zgłoszenia dotyczące dróg powiatowych należy kierować pod nr telefonu: 041 273 02 27.Zasady odśnieżania i usuwania gołoledzi na drogach gminnych:

Lp.

standard

Opis stanu utrzymania drogi dla danego standardu

Po ustaniu opadów śniegu dopuszcza się zaleganie śniegu:

 

 

1.

 

 

V

 

Jezdnia odśnieżona na całej szerokości.

Jezdnia posypywana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu.

 

- luźnego,

- zajeżdżonego,

- języki śniegowe,

- zaspy

Dopuszczalne przerwy w komunikacji
do 12 godz.

 

 

2.

 

 

VI

 

Jezdnia odśnieżona, w miejscach zasp odśnieżony co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek.

Jezdnia posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu.

 

- luźnego,

- zajeżdżonego,

- języki śniegowe,

- zaspy

Dopuszczalne przerwy w komunikacji
do 24 godz.

 

 

3.

 

System

Interwencyjny

 

Jezdnia zaśnieżona.

Prowadzi się interwencyjne odśnieżanie w zależności od potrzeb.

- luźnego,

- zajeżdżonego,

- języki śniegowe,

- zaspy

Dopuszczalne przerwy w komunikacji
do 48 godz.

 

Wykaz odcinków do kompleksowego zimowego utrzymania dróg
na terenie Gminy Brody w sezonie 2010/2011:

zudg-min

 

Poprawiony: piątek, 10 grudnia 2010 14:01
 

Czy wiesz, że...

kolo-wodnejuż w XVI wieku na rzece Kamiennej w Krynkach istniała zapora wodna? W1578r. funkcjonowały tu trzy koła wodne napędzające urządzenia hutnicze. Nie jest wykluczone, że  kuźnica realizowała szereg poważnych dostaw rządowych. Za te zasługi dzierżawca zakładu - Walenty Duracz został nobilitowany do stanu szlacheckiego.