Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Inwestycje Molo - inwestycja w turystykę

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Molo - inwestycja w turystykę Drukuj
piątek, 31 marca 2017 14:17

Wybrany został wykonawca molo nad Zalewem Brodzkim. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa na wykonanie robót. Pomost wybudowany zostanie koło gimnazjum w Rudzie, obok wiaty. W naszych okolicach jest wielu pasjonatów kajakarstwa i żeglarstwa. Molo, które będzie „perełką" turystyczna gminy z pewnością przyciągnie nad zalew wielu gości. Pomost będzie także pełnić funkcję szkoleniową i przyczyni się do rozwoju pobliskiej szkoły.

Obiekt składać się będzie z części stałej posadowionej na palach dębowych oraz z części pływającej, stabilizowane wbitymi w dno stalowymi słupami. Pomost stały (taras widokowy z barierkami) będzie miał wymiary 18 x 13,5m. Część pływająca o wymiarach 4,8 x 10 m posadowiona będzie na czterech pływakach siatkobetonowych. Zamontowane będą odboje, drabinka wejściowa i półka nad lustrem wody – m. in. dla kajakarzy. Pokłady molo pokryte będą deskami antypoślizgowymi. Część stała z pływającą połączona będzie trapem zawiasowym z barierkami.

Molo zostanie wykonane za kwotę ok.120 tys. zł brutto. Prace zakończone zostaną przed 25 czerwca br. Inwestycja omawiana była na sesji Rady Gminy w Brodach, 27 marca br. Radni mieli wiele pytań o charakterze technicznym. Zainteresowani byli też kosztami realizacji zadania oraz gwarancjami jakie udziela wykonawca. Na te pytania odpowiadali: Dariusz Olszewski – właściciel firmy Dekar oraz Michał Gutowski – Zastępca Wójta Gminy Brody. Przedsiębiorca wyjaśniał, że drewno jest optymalnym surowcem do tego typu działań. Pomosty takie jak planowany w Rudzie, od lat budowane są w całej Europie – również w Skandynawii. Biznesmen oświadczył, że wydłuży okres gwarancji na wykonane zadanie ze standardowych trzech do pięciu lat.

Po dłuższej dyskusji, Rada Gminy w Brodach zabezpieczyła w budżecie pieniądze na realizację inwestycji.

 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.