Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Inwestycje „Skały w Rudzie” odsłonięte (zdjęcia, film)

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

„Skały w Rudzie” odsłonięte (zdjęcia, film) Drukuj
czwartek, 09 lutego 2017 11:35

Skaly-w-Rudzie-odsloniete-pomnik-przyrody-zima-18-minPomniki przyrody – tzw. „Skały w Rudzie" znajdujące się nad Zalewem Brodzkim są dużą atrakcją turystyczną. Gmina Brody pomnożyła te walory dzięki oczyszczeniu terenu i odsłonięciu bloków skalnych. Teraz są one łatwiej dostępne i widoczne z daleka. Planowane są tu dalsze inwestycje, żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce.

Koło skał przeprowadzono sanitarne cięcie drzewostanu, wyeksponowano najciekawsze i największe drzewa. Zanim uporządkowano teren o powierzchni ok. 1000 m2, gmina starała się przejąć działki wraz z okazałymi blokami skalnymi. Właściciele gruntów poparli koncepcję pani wójt. Chcieli przyczynić się do uatrakcyjnienia skałek i odsprzedali gminie działki po bardzo korzystnej cenie. „Moim celem jest doprowadzenie tej okolicy do rozkwitu. Planuję wykonać iluminację skał, wybudować ścieżki spacerowe, tablice informacyjne, kosze na śmieci, ławki, wiatę turystyczną oraz wykonać nasadzenia drzew. Chciałabym, żeby powstał tu park linowy" – podsumowuje Marzena Bernat Wójt Gminy Brody.

Uporządkowanie terenu wokół skałek jest kontynuacją planu mającego na celu stworzenie ciekawego miejsca wypoczynku dla mieszkańców i turystów. W poprzednim roku posprzątano teren nad zalewem i wycięto część drzew i krzewów wokół innej grupy skał znajdującej się przy boisku do piłki plażowej.

 

Pomnik przyrody „Skały w Rudzie" to trzy grupy głazów z piaskowca dolnotriasowego. Oglądać tu można m. in. monolityczną basztę o wysokich, pionowych ścianach oraz ośmiometrowe urwisko z półką skalną i niszą u podstawy. Ciekawe formy przyjmują drzewa rosnące na skałach np. brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Z drzewem tym związana jest legenda. Podobno każda panna, która tu usiądzie, na pewno znajdzie dobrego męża. Warto zwrócić uwagę też na dużą skałę z rosnącymi na niej dwoma dębami. Wygląda to jakby korzenie próbowały rozsadzić głaz.


Poprawiony: czwartek, 09 lutego 2017 15:21
 

Czy wiesz, że...

kk3widziałaś(łeś) kiedyś budowlę z "płaczącego" piaskowca? Z takiego materiału zbudowany jest kościół w Krynkach.