Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Historia Opowieści o Powstaniu Styczniowym (film, zdjęcia)

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Opowieści o Powstaniu Styczniowym (film, zdjęcia) PDF Drukuj Email

  GlowneM-dr-Krzysztof-Gebura-gmina-brody-biblioteka001W czwartek 8 marca Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach gościła doktora Krzysztofa Gęburę, historyka, pracownika naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pan dr Gębura w bardzo interesujący sposób przybliżył obecnym na prelekcji dzieje Brodów i Krynek w XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Powstania Styczniowego.


   Słuchacze dowiedzieli się o uprzemysłowieniu Brodów, związanym z istniejącym tu wtedy zakładem metalurgicznym, poznali sytuację polityczną tamtego okresu oraz najważniejsze postacie. Dwie z nich zasługują na szczególna uwagę:
 
- Józef Szaybo w latach 80-tych XIX wieku był zawiadowcą Zakładów Brodzkich, którymi kierował przez 20 lat. Walczył w Powstaniu Styczniowym. Ożenił się z córką Stanisława Moniuszki, miał również romans z Marią Skłodowską-Curie. Został pochowany na cmentarzu w Wierzbniku. Jego prawnukiem jest jeden z najbardziej znanych na świecie rysowników Rościsław (Rosław) Szaybo.

- Józef Majewski z Krynek - fundator kapliczki Chrystusa Frasobliwego w Krynkach. Był właścicielem znajdującej się w pobliżu dużej wytwórni spirytusu. Jego syn Karol był jednym z przywódców stronnictwa białych, pierwszym prezesem rządu Powstania Styczniowego. Drugi syn Władysław był znanym adwokatem, prowadził sprawy Banku Polskiego i Towarzystwa Rolniczego w Warszawie, był twórcą „Kuriera Warszawskiego".

   Przypomniani zostali także: Apolinary Kurowski, Anna Pustowójtówna, ks. Kacper Kotkowski, bracia Dawidowicze, Ludomir Wędrychowski, Dyonizy Czachowski, Karol Kalita de Brenzenheim - pseudonim powstańczy „Rębajło", Józef Hauke-Bosak, Faustyn Gryliński.

   Przed wybuchem Powstania Styczniowego zaczęły nasilać się niepokoje społeczne i manifestacje patriotyczne. Jedna z manifestacji odbyła się pod figurą w Lubieni. Ówczesny nadleśniczy iłżecki Antoni Nowowiejski (ojciec błogosławionego bpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego) tak bał się konsekwencji rozruchów, że sprowadził z Radomia oddział Kozaków, żeby stłumić bunt. Nastroje społeczne stały się jednak tak nieprzychylne dla zaborców i chęć odzyskania niepodległości tak wielka, że wybuch Powstania był nieuchronny.

   Mieszkańcy Brodów i Krynek czynnie uczestniczyli w Powstaniu Styczniowym 1863 roku i  na  terenie naszej gminy toczyły się walki oraz potyczi zbrojne. Miało tu miejsce co najmniej sześć większych starć zbrojnych. Największym  z nich była Bitwa o Iłżę w dniach od 8 do 21 kwietnia 1863 r.

   W pobliżu Brodów były dwa miejsca gdzie powstańcy obozowali prawie na stałe: bagna w okolicy Lipia i teren przy "Oczku" (obecnie rezerwat "Skały w Krynkach"). Mieszkańcy dawali schronienie powstańcom i zapewniali im żywność. Pomimo tego, że Powstanie Styczniowe zakończyło się klęską, to jednak rozbudziło ono nadzieje na to, że Polska będzie kiedyś niepodległa. Przyczyniło się to z z pewnością do tego, że w 1918 roku odzyskaliśmy wolność. Na zakończenie słuchacze zadawali pytania a dyrektor biblioteki Anna Stachucy podziękowała dr Krzysztofowi Gęburze za ciekawą prelekcję.

 

 

 

 

 

Czy wiesz, że...

bocian.czchciałbyś na własne oczy zobaczyć bocian czarnego? Ten rzadki gatunek wybrał na miejsce gniazdowania niedostępne partie rezerwatu "Rosochacz". Miłośnik przyrody dostrzeże tam wiele ciekawych gatunków flory i fauny.