Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Historia

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Tak powstańcy kuli kosy na sztorc PDF Drukuj Email

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach zrealizowała projekt "Śladem nieznanych wydarzeń Powstania Styczniowego w Gminie Brody". Jednym z jego elementów było nagranie filmu "Kucie kosy powstańczej". Na zdjęciu kadr z tego filmu. Rekonstrukcję niebezpiecznej broni wykonał kowal - Ryszard Mazur z Bostowa Starego. Autorem filmu jest Grzegorz Bernaciak. Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach zrealizowała projekt "Śladem nieznanych wydarzeń Powstania Styczniowego w Gminie Brody". Jednym z jego elementów było nagranie filmu "Kucie kosy powstańczej". Rekonstrukcję tej niebezpiecznej broni wykonał kowal - Ryszard Mazur z Bostowa Starego. Autorem filmu jest Grzegorz Bernaciak. Zapraszamy do obejrzenia.

Więcej o kuciu kosy powstańczej
 
Broszura "Śladem nieznanych wydarzeń Powstania Styczniowego w gmine Brody" PDF Drukuj Email

broszuraM-okladkaW załączniku poniżej zamieszczamy do pobrania broszurę pod tytułem "Śladem nieznanych wydarzeń Powstania Styczniowego w gminie Brody", opracowaną przez Rajmunda Gęburę i Grzegorza Bernaciaka, napisaną w ramach zrealizowanego  w bieżącym roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brodach projektu "Śladem nieznanych wydarzeń Powstania Styczniowego w Gminie Brody", dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Honorowy patronat nad projektem sprawuje Wójt Gminy Brody Marzena Bernat.

Więcej na temat broszury i projektu
 
Stulatek i weteran wojenny (zdjęcia) PDF Drukuj Email

Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody gratulowała stulatkowi wraz z radną Jadwigą Bonią i Lucyną Zaczek – Kierownikiem USC. Na zdjęciu najbliższa rodzina seniora: Elżbieta i Andrzej Koziełowie i Halina Hamera.W dzień setnych urodzin Antoniego Wrony z Kuczowa odwiedziła Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody. Złożyła życzenia, przekazała list gratulacyjny, kwiaty i ciepły koc w prezencie urodzinowym. W czasie wojny należał do Batalionów Chłopskich i został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe.

Więcej o jubilacie
 
Nie tylko my pamiętamy o Westerplatczykach (zdjęcia) PDF Drukuj Email

W dniu 1 września, przy murze pamięci w  Krynkach, odbyło się spotkanie ku czci dwóch Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Na zdjęciu, hołd bohaterom oddaje Marzena Bernat - Wójt Gminy Brody, Marta Prokop - Zastępca Wójta Gminy Brody, Rada Gminy w Brodach wraz z wiceprzewodniczącym Tomaszem Budzyniem.W dniu 1 września, przy murze pamięci w Krynkach, odbyło się spotkanie ku czci dwóch Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Oprócz licznej delegacji władz gminy, szacunek dla nich wyrazili także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej o naszych Westerplatczykach
 
Śladami majora Henryka Dobrzańskiego, walka pod wsią Połągiew 05.10.1939. PDF Drukuj Email

   hubal-plagiew-M-publikacja
   W załączniku poniżej zamieszczamy do pobrania publikację pana Jacka Lombarskiego dotyczącą walki oddziału dowodzonego przez majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala",  która miała miejsce pod wsią Połągiew 5 października 1939 roku.

Więcej…
 
Ballada "Hubalowa legenda" PDF Drukuj Email

Hubal-fotoM-strona  Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika pamięci mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Połagwi 04.10.2019 odtworzona została ballada „Hubalowa legenda", która żrobiła duże wrażenie na uczestnikach.

Więcej…
 
Nieznany epizod z walk majora Hubala - Bitwa pod Brodami 5 października 1939 roku PDF Drukuj Email

Hubal-MprzedwojenneNa temat działalności mjr Henryka Dobrzańskiego - Hubala powstało ponad 30 opracowań. W kolejnych 40 możemy napotkać obszerne rozdziały poświęcone działalności oddziału hubalczyków. W wielu z nich opisana została walka stoczona z oddziałem Wehrmachtu „gdzieś" w okolicach Starachowic. Jednak żaden z autorów nie zbadał dokładnie tego tematu. Nie ustalił miejsca ani daty tej potyczki. Dziś, w przeddzień 80 rocznicy, odsłaniamy kulisy tego wydarzenia.

Więcej…
 
O Piłsudskim w bibliotece (film) PDF Drukuj Email

pilsudski-biblioteka-brody-ipn-kielceW Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach odbyła się prelekcja pt."Życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego", którą poprowadziła Pani Edyta Krężołek z IPN w Kielcach. Uczestnikami spotkania byli gimnazjaliści z Krynek oraz Rudy. Była to ciekawa lekcja historii, urozmaicona prezentacją multimedialną.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345następnaostatnia »

Strona 1 z 5

Czy wiesz, że...

kk3najprawdopodobniej już w 1353r. wybudowano modrzewiowy kościół w Krynkach p.w. Św. Marcina. Stał on przy obecnych zabudowanich ulicy Długiej. Do dziś stoi tam krzyż upamiętniający lokalizację świątyni. Podobno niektóre belki w kryneckiej dzwonnicy pochodzą z tego kościoła!