Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Gospodarka odpadami Jak sie pozbyć starej lodówki?

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Jak sie pozbyć starej lodówki? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki, Ernest Kumek   

elektrosmieci-minGmina Brody rozpoczęła współpracę z firmą MB Recykling zajmującą się utylizacją odpadów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można teraz zostawić w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych. Mieści się on w Krynkach przy ul Długiej 3a za remizą strażacką, na terenie tzw. „bazy” Zakładu Gospodarki Komunalnej. Można tam bezpłatnie oddać kłopotliwe śmieci takie jak stare, niepotrzebne urządzenia RTV AGD. Do tej pory trzeba było za to płacić firmom zajmującym się zbiórką śmieci.

Na podstawie podpisanej umowy, firma MB Recycling będzie odbierała z Krynek zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny m.in. lodówki, pralki, radia czy telewizory. Do tej pory ten problem nie był prawidłowo rozwiązany. W regulaminie dla mieszkańców gminy, wydanym przez firmę utylizacyjną - ATK Recycling, nie ma ani słowa o możliwości wywozu starych urządzeń elektrycznych czy elektronicznych. Tymczasem obowiązek taki na firmę nakłada ustawa o odpadach oraz utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Urząd gminy wysłał pismo do firm posiadających zezwolenia na odbiór śmieci. Zobowiązuje w nim przedsiębiorców do umożliwienia odbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wszystkim chętnym mieszkańcom. W przeciwnym razie, wójt zamierza cofnąć zezwolenie dla tych firm. Co prawda, nieoficjalnie odpady te po uzgodnieniu i opłacie można oddać firmom utylizacyjnym. Nie wszyscy mieszkańcy gminy o tym wiedzą i zostawiają stare urządzenia w lasach i po rowach.

Każdy kto zaśmieca teren i w niewłaściwym miejscu wyrzuca stary sprzęt RTV i AGD popełnia wykroczenie za które grozi kara grzywny nawet do 5000 zł.  Dodać należy, że urządzenia takie jak odkurzacze, telewizory itp. zawierają szkodliwe substancje (np. azbest, rtęć, brom) i stanowią zagrożenie dla środowiska.

Jak informuje Ernest Kumek z Urzędu Gminy Brody, rok temu zebrano aż 23 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Akcja ta nie rozwiązała na stałe trudnego problemu starych urządzeń. Dużym ułatwieniem dla mieszkańców jest uruchomienie bezpłatnej zbiórki tych odpadów. Autoryzowany Punkt Zbiórki Odpadów czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od  7:00 do 15:00. Termin przywozu zużytych urządzeń należy uzgodnić dzwoniąc na tel.: 041 271 13 77 lub 041 271 13 37 . W „bazie” można też za darmo zostawić zużyte opony i baterie.

Poprawiony: piątek, 08 października 2010 13:46
 

Czy wiesz, że...

fascynacja-mprzy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach dzaiałają cztery zespoły śpiewacze, dwie grupy taneczne oraz Gminna Orkiestra Dęta?