Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Gospodarka odpadami Porozumienie gmin w sprawie śmieci

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Porozumienie gmin w sprawie śmieci PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   

spotkanie-smieci-minWójtowie i burmistrzowie gmin powiatu starachowickiego, ustalili wspólne stanowisko, by opłaty  mieszkańców za śmieci naliczać od gospodarstwa. W grudniu, sprawami tymi będą zajmować się rady gmin. Wszystko wskazuje na to, że dzięki współpracy samorządów uda się też wynegocjować, by poszczególne gminy powiatu starachowickiego płaciły tyle samo za utylizację odpadów do zarządcy składowiska w  Janiku. Gdyby tak się stało, to wzrost cen za wywóz śmieci byłby mniej dotkliwy dla mieszkańców.

Półtora miesiąca temu, Wójt Gminy Brody zwołał pierwsze spotkanie samorządowców mające na celu wypracowanie wspólnych zasad np. przy naliczaniu opłat za śmieci. Wtedy też powołano zespół roboczy złożony z pracowników urzędów. 4 grudnia odbyło się podsumowanie dotychczasowych prac zespołu. Obecni byli: Marek Kukiełka – Wójt Gminy Mirzec, Andrzej Przygoda - Wójt Gminy Brody,  Jerzy Stąporek – Przewodniczący Rady Gminy w Brodach, Sebastian Staniszewski – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Marek Wojtas – Sekretarz Gminy Pawłów , Stanisław Wyrozumski Przedstawiciel firmy MB Recycling.  Ernest Kumek z Urzędu Gminy Brody podsumował pracę zespołu roboczego.  Na spotkaniu ustalono jednakową treść projektów uchwał w dziedzinie gospodarki odpadami. Znawcy tematu z poszczególnych gmin ustalili, że najkorzystniejsze jest naliczanie opłat za śmieci od gospodarstwa. Opłata uzależniona od liczby osób zameldowanych ma więcej wad. Planowana jest duża zmiana w przepisach meldunkowych. Gmina nie może polegać tylko na deklaracjach mieszkańców co do liczby zamieszkujących osób. Urząd Gminy Brody przeprowadził ankietę wśród mieszkańców. Wynika z niej, że gminę zamieszkuje tylko 60% osób formalnie zameldowanych. Trudno na tej podstawie ustalać opłaty. Ważną rzeczą narzuconą przez ustawodawcę jest to, że gmina nie może dokładać pieniędzy do wywozu i utylizacji śmieci.

Na podstawie programu gospodarki odpadami województwa świętokrzyskiego, gminy powiatu starachowickiego zobowiązane  są do wywozu śmieci do składowiska w Janiku.  Jego zarządca - Rejonowa Instalacja do Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Janiku ustaliła, że od gmin będącymi udziałowcami instytucji (miasto Starachowice) pobierana będzie stawka 226,8zł brutto za tonę odpadów. Pozostałe gminy powiatu muszą płacić więcej, bo  270 zł za tonę. Po interwenci urzędu gminy w tej sprawie zarzucającej niesprawiedliwe traktowanie, RIPOK w Janiku wszczęła procedurę zmiany opłat za utylizację odpadów.  Zespół roboczy będzie kontynuował pracę w sprawie wspólnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Poprawiony: poniedziałek, 10 grudnia 2012 11:19
 

Czy wiesz, że...

w latach 1919-1954 wsie na naszym terenie należały do gminy Styków z siedzibą w Starachowicach? W 1952 roku gmina składała się z 12 gromad: Brody, Budy, Brodzkie, Dziurów, Jabłonna, Kuczów, Lipie, Lubienia, Michałów, Ruda, Skała, Styków i Styków Kolonia.