Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Pielgrzymowali do Kalwarii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura, Mariusz Zawłocki   
piątek, 27 lipca 2012 12:07

rg-P1060610minW niedzielę 22 lipca, 30-osobowa grupa mieszkańców naszej gminy odbyła pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic zorganizowaną przez Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Rodzina”. Po bazylice kalwaryjskiej i okolicach, pielgrzymów oprowadzał przewodnik również z Brodów, ale tych położonych około 2 km od sanktuarium.

Mieszkańcy gminy, po mszy św. w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej, przeszli kilkukilometrową trasę Drogi Krzyżowej. Spacer po dróżkach kalwaryjskich było ważnym przeżyciem religijnym. Szczególnie dwa miejsca zapadły w ich pamięci. Pierwszym były kamienne, święte schody (gradusy), w które wmurowane są relikwie z Ziemi Świętej. Pokonywali się je na kolanach, całując każdy ze stopni, choć istniała możliwość ich ominięcia. Drugim miejscem jest końcowa część trasy - strome wzgórze, na którym stoi Kościół Trzeciego Upadku. Po kilku kilometrach pieszej wędrówki wejście na nie szczyt jest sporym wyzwaniem.

Z Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymka udała się do Wadowic. Tutaj każdy mógł oglądać rodzinne miasto Jana Pawła II i muzeum poświęcone Karolowi Wojtyle. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła ekspozycja osobistych pamiątek papieża. Fotografie, rękopisy, przedmioty codziennego użytku, narty, wiosło używane w czasie spływów kajakowych, czy cztery sutanny - od księżowskiej poprzez biskupią, kardynalską aż po papieską. W czasie zwiedzania muzeum można było usłyszeć wielojęzyczne głosy przewodników z różnych krajów, którzy oprowadzali swoje grupy. W Wadowicach, oczywiście nie obyło się bez spróbowania słynnych kremówek.
Pielgrzymi wrócili do Brodów zadowoleni, licząc na uczestnictwo w kolejnych tego typu wyjazdach.

Zdjęcia: (Fot.: R. Gębura)

Poprawiony: poniedziałek, 30 lipca 2012 07:04
 

Czy wiesz, że...

grod2w Lubieni, na jednym ze wzgórz prawdopodobnie istniało kiedyś grodzisko. W 1363 r. wydano prawo lokacji wsi na prawie niemieckim. Zapewne osada rozwijała się bujnie skoro w 1440r. biskup Zbigniew Oleśnicki wystawił przywilej lokacji, na prawie magdeburskim - miasta Lubienia. Z nieznanych przyczyn lokacji nie zrealizowano.