Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

By wykorzystać wszystkie możliwości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tomaszx Margula, Mariusz Zawłocki   
środa, 08 lutego 2012 07:44

ckial-mNa minionej sesji Rady Gminy Brody omawiany był temat dotychczasowej działalności i planu działania Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach.  Dyrektor jednostki - Tomasz Margula powiedział, że zamierza maksymalnie wykorzystać bazę sprzętową, lokalową oraz możliwości kadrowe centrum. W 2012 r. placówka działać będzie w kilku sferach:


Świetlice środowiskowo - socjoterapeutyczne
Rozbudowana w ostatnich latach sieć świetlic zabezpiecza w pełni potrzeby lokalnego środowiska ale trzeba uwzględnić, że dotyczy to głównie mieszkańców najbliższego otoczenia świetlicy. Zdobyte doświadczenia i obserwacje prowadzone w świetlicach wyraźnie wskazują, że wiodące są dwie placówki: świetlica w Kuczowie, która w sposób zadowalający wypełnia swoją funkcję oraz świetlica w Brodach, która jest głównym obiektem CKiAL, w którym koncentruje się większość prowadzonych działań.
Świetlica w Stykowie, choć jej działalność wyraźnie się ożywiła w ostatnim roku, nie do końca ma wypracowany swój profil i program działania. Wynika to głównie ze specyfiki środowiska. Tomasz Margula powiedział, że chce zintensyfikować jej działalność poprzez  wprowadzenie do planu pracy imprezy otwarte dla mieszkańców, zwłaszcza dorosłych,  w postaci spotkań, prelekcji, akademii itp.
Świetlica w Krynkach, nie jest w pełni wyposażona. W I kwartale br. Chcemy w tej Świetlicy zainstalować 6 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu, wykorzystując łącze istniejące w OSP Krynki. Wymaga to drobnych usprawnień. O ile Urząd Pracy pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek o zatrudnienie stażystów, świetlica ta będzie otwarta pięć dni w tygodniu, tak jak pozostałe obiekty.

Czas pracy świetlic CKiAL w 2012 roku:

świetlica: poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota
Brody x 13.00-20.00 13.00-20.00 12.00-20:00 12.00-20:00 8.00-14.00
Styków x 13.30-20.00 13.30-20.00 13.30-20.00 13.30-20.00 8.30-15.00
Kuczów x 13.00-20.00 13.00-20.00 13.00-20.00 12.00-20.00 8.00-14.00
Krynki x 13.00-17.00 x 13.00-17.00 13.00-17.00 x


W okresie ferii zimowych świetlice w Brodach, Stykowie i Kuczowie otwarte będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

W Świetlicach planowane jest uruchomienie zajęć tanecznych, śpiewu i odpłatnej nauki gry na instrumentach muzycznych. W przypadku zajęć tanecznych, wymagana jest grupa min. 10 dzieci w sąsiednich dwóch rocznikach. W przypadku nauki śpiewu – minimum 5 osób w świetlicy.

Imprezy o  charakterze środowiskowym
Imprezy te będą realizowane we współpracy z innymi podmiotami, główni e szkołami i organizacjami działającymi na naszym terenie. CKiAL planuje w 2012r. przeprowadzić imprezy kulturalne:  Wieczór Kolęd „Zaśpiewajmy Jezusowie”, XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Gminny Dzień Kobiet, powitanie wiosny z topieniem Marzanny, procesja z palmami w Niedzielę Palmową, majówki pod figurami przydrożnymi w Jabłonnie, Krynkach i Rudzie, impreza plenerowa „Dzień szkoły bez przemocy”, „Noc Świętojańska, msza św. w intencji ofiar wojny w Borze Kunowskim, Główną imprezą plenerową będzie festyn "Lato nad Kamienną", który odbędzie się 15 sierpnia. Przewidziano ponadto konkursy i imprezy dla dzieci i młodzieży szkolnej. W Szkole w Stawie Kunowskim planuję się przeprowadzenie Gminnego Konkursu Mitologicznego. Poza ty organizowany będzie Gminny Konkurs ortograficzny (S.P. w Brodach), konkurs "Kochamy Nasze Lektury" (S.P. w Stykowie), Gminny Konkurs Matematyczny (S.P. w Lubieni), Przegląd Kolęd i Pastorałek (S.P. w Dziurowie). W świetlicy w Brodach organizowany będzie konkurs fotograficzny "Moja okolica".


Imprezy sportowe

Działalność sportowa jest jednym z głównych  zadań CKiAL. Począwszy od organizacji imprez dla dzieci i młodzieży, poprzez turnieje sportowe dla dorosłych, aż po prowadzenie zajęć treningowych. W tym też zakresie planowane są duże zmiany. Poza dotychczasowym prowadzeniem zajęć w szkółce piłkarskiej dla najmłodszych chłopców, chcemy w bieżącym roku przejąć do kompleksowej obsługi treningi i rozgrywki piłkarskie drużyn młodzieżowych, prowadzone dotychczas przez Stowarzyszenie Sportowe „Kamienna”. Ma to uzasadnienie, gdyż i tak do tej pory finansowaliśmy zatrudnienie trenera juniorów a pracownicy CKiAL obsługiwali mecze tych drużyn. Stowarzyszeniu pozostanie jedynie organizowanie meczów drużyny seniorów i pozyskiwanie na ten cel środków.
W gminie Brody, każdy chętny będzie mógł zmierzyć się z rywalami w zawodach sportowych: V Karnawałowy Turniej Siatkówki, mistrzostwa gminy w siatkówce, piłce nożnej, piłce halowej. Odbędą się także Mistrzostwa Lokalnej Grupy Działania w Siatkówce, Amatorska Liga Piłkarska, Turniej piłki nożnej drużyn amatorskich, Wakacyjna Liga Szóstek – do lat. 16 i Mikołajkowy Turniej w Siatkówkę. Razem ze Szkolnym Związkiem Sportowym organizowane będą zawody: Turniej Sześciu Sal w Siatkówkę –  w kategorii szkoły podstawowe oraz gimnazja, XX Biegi Przełajowe o Puchar Wójta Gminy Brody, I Festiwal Gier i Zabaw Ruchowych, Turniej Mini Piłki Nożnej - w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja, Sztafetowe Biegi Przełajowe, II Edycja  Festiwalu Gier i Zabaw Ruchowych, II edycja Turnieju Sześciu Sal w Siatkówkę, II Edycja Gimnazjalnej Ligi Siatkówki oraz Piłki Halowej. Przez cały rok odbywać się będą treningi Szkółki Piłkarskiej w kategoriach: 10-12 lat, młodziki starsze i juniorzy młodsi.


Działalność artystyczna.
Dzięki współpracy z panem Piotrem Gąsowskim podniósł się poziom artystyczny zespołów „Echo” i „Brodowianki”. Tomasz Margula powiedział,m że chciałby  pozyskać dwóch lub trzech mężczyzn do zespołu, by udało by się utworzyć chór mieszany, który obok Gminnej Orkiestry Dętej mógłby stać się wizytówką artystyczną naszej gminy. Szczególna uwaga kierowana będzie do rozwoju dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych. Obecnie przy CKiAL działają zespoły: Gminna Orkiestra Dęta, zespoły śpiewacze: "Brodowianki", "Seniorzy, "Jarzębina", "Dziurowianki", Dziecięce Studio Piosenki. Funkcjonują trzy zespoły taneczne: "Fascynacja", "Fascynacja - Mini" oraz "Mini" oraz kółko teatralne.
Dalszy rozwój

Tomasz Margula podsumował, swoje wystąpienie na sesji Rady Gminy stwierdzeniem, że przyznana na rok 2012 dotacja w wysokości 515.000 zł zabezpiecza potrzeby bieżące CKiAL. brakuje jednak środków na  prowadzenie działań inwestycyjnych czy poważniejszych zakupów sprzętu. Tak jak w roku poprzednim CKiAL będzie się starać pozyskać dochody z różnych źródeł, głównie za wynajem świetlic na różnego rodzaju pokazy komercyjne. Będą również składane wnioski w konkursach ogłaszanych przez urząd gminy i inne instytucje wspierające. Zauważamy jednak, że tych środków zewnętrznych jest coraz mniej, zwłaszcza takich, które mogły by wesprzeć organizowane przez nas imprezy. Dyrektor  zapewnił, że CKiAL jest otwarte na współpracę ze wszystkimi stowarzyszeniami, szkołami i innymi instytucjami działającymi na terenie gminy w zakresie realizacji przedsięwzięć zgodnych z naszą statutową działalnością, których celem będzie podniesienie atrakcyjności naszej gminy oraz zapewnienie mieszkańcom różnych form aktywności i wypoczynku.

Poprawiony: środa, 08 lutego 2012 09:11
 

Czy wiesz, że...

kolo-wodnejuż w XVI wieku na rzece Kamiennej w Krynkach istniała zapora wodna? W1578r. funkcjonowały tu trzy koła wodne napędzające urządzenia hutnicze. Nie jest wykluczone, że  kuźnica realizowała szereg poważnych dostaw rządowych. Za te zasługi dzierżawca zakładu - Walenty Duracz został nobilitowany do stanu szlacheckiego.

elektronik sigara