Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Dzień dawcy szpiku w Starachowicach pamięci Adasia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 03 lutego 2011 09:21

adasFundacja DKMS Polska serdecznie zaprasza mieszkańców powiatu starachowickiego do wzięcia udziału w akcji pn. „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego”, która odbędzie się w dniu 6 lutego br. (w niedzielę) od godz. 10.00 do 16.00 na terenie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „ESKULAP” przy ul. Murarskiej 14 w Starachowicach. Akcja poświęcona jest pamięci Adasia - chłopca, który zmarł na białaczkę mimo wielu lat walki z chorobą.

Osoba, która chce zostać dawcą, wypełnia dokumenty (potrzebny jest dokument tożsamości z numerem PSESEL), a lekarz pobiera  tylko 4 mililitry krwi do badań bądź wymaz z policzka. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, który waży co najmniej 50 kilogramów i nie ma dużej nadwagi.

 

Jak zostać potencjalnym dawcą - podstawowe informacje. Przyłącz się do walki z białaczką

1. W Polsce co druga osoba chora na białaczkę nie znajduje odpowiedniego dawcy wśród osób niespokrewnionych. Dlatego tak ważne jest, aby potencjalnych dawców było jak najwięcej. Daje to większe szanse chorym na znalezienie tego właściwego. Jeśli dziś przyłączysz się do walki z białaczką, jutro może okazać się, że to właśnie Ty możesz uratować komuś życie.

2. Fundacja DKMS Polska została założona w celu poprawienia obecnej sytuacji chorych. DKMS ma swoje korzenie w Niemczech. Został założony 28 maja 1991 roku, jako prywatna inicjatywa. W tym czasie w Niemczech było zarejestrowanych tylko 3000 potencjalnych dawców. W ciągu 20 lat DKMS rozwinął się w największy na świecie bank dawców komórek macierzystych, (ponad 2 min zarejestrowanych dawców), potocznie nazywanych dawcami szpiku kostnego.

3. Każdy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia (który waży minimum 50kg, lub nie ma dużej nadwagi), może zostać dawcą. W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania 4ml krwi. Faktycznie dawcą zostaniesz, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej, jak chory pacjent. Wtedy niezbędne będą dodatkowe badania lekarskie.

4. Chory na białaczkę dostaje szansę na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepu komórek macierzystych od niespokrewnionego, zgodnego genetycznie dawcy. Istnieją dwa sposoby pobrania komórek macierzystych.

 

I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów

 

• Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.

• Metoda ta znana jest na świecie od 1988 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.

• Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.

• Nie ma konieczności pobytu w szpitalu.

• Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.

 

II. Pobranie szpiku kostnego

 

• Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.

• Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.

• Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.

• Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych od dawcy uzależniona jest od stanu oraz preferencji chorego na białaczkę pacjenta. W miarę możliwości bierze się pod uwagę życzenia dawcy.

 

5. Rejestracja dla potencjalnego dawcy jest BEZPŁATNA. Wszystkie koszty rejestracji, czyli 250zł (w tym badanie próbki krwi w laboratorium) ponosi Fundacja. Koszty te nie są refundowane przez Ministerstwo Zdrowia, dlatego tak ważne są dotacje finansowe - pozwolą na przebadanie większej ilości dawców, a w efekcie zwiększą szansę na nowe życie.

 

6. Informacje dodatkowe uzyskasz na www.dkms.pl albo pod nr telefonu 22 331 01 47 oraz mailem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Patronat honorowy:

Wojciech Bernatowicz – Prezydent Miasta,

Andrzej Matynia – Starosta Starachowicki,

Marzena Okła-Drewnowicz – Poseł na Sejm RP,

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach

 

Linki:

- Strona Fundacji DKMS

- Facebook


Poprawiony: piątek, 04 lutego 2011 13:12
 

Czy wiesz, że...

pudlingarniaw 1843 roku, w zakładzie metalurgicznym - tzw. pudlingarni oraz walcowni w Brodach pracowało 60 robotników? W ciągu roku przetapiano tu ok. 2 600 ton żelaza handlowego.

elektronik sigara