Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Wizyta wiceministra Piotra Uścińskiego oraz posłów i samorządowców w Brodach (zdjęcia, film) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura, Mariusz Zawłocki   
czwartek, 30 września 2021 12:22

Glowne-M-wizyta-wiceministra-piotra-uscinskiego-poslowie-wlodarze-spotkanie-27-09-2021-gmina-brody-powiat-starachowickiNa zaproszenie świętokrzyskich parlamentarzystów Agaty Wojtyszek i Bartłomieja Dorywalskiego 27 września 2021 r. przybył do Brodów Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński. W spotkaniu z przedstawicielem rządu brało udział ponad 20 gości, w tym dwanaścioro włodarzy świętokrzyskich samorządów, przedstawiciele urzędów gmin i miast, oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Samorządowcy zadawali wiele pytań o sprawy związane z tematem spotkania. Piotr Uściński wyjaśniał najważniejsze zagadnienie związane z ułatwieniami dotyczącymi budownictwa jednorodzinnego, zawartymi w rządowym programie „Polski Ład", określanych skrótowo jako „dom bez formalności".

Poinformował, że wprowadzone zostaną istotne ułatwienia, dzięki którym inwestorzy łatwiej i szybciej będą mogli zamieszkać w swoim domu. Dotyczyć one będą budynków wolnostojących o powierzchni do 70 m2. Osoby zamierzające wybudować taki mały dom zobowiązane będą jedynie do zgłoszenia jego budowy. Nie będzie obowiązku uzyskania zezwolenia na budowę, angażowania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. Z pewnością ułatwi to i skróci proces budowlany i pozwoli zaoszczędzić inwestorowi pieniądze. Osoba budująca tego typu dom będzie brała na siebie całkowitą odpowiedzialność za kierowanie budową i zgodność ze stanem faktycznym składanych oświadczeń. W przypadku terenu gdzie ustanowiony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego konieczne będzie, aby inwestycja była zgodna z przejętymi przez dany samorząd założeniami tego planu.
Tam gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego wprowadzona będzie uproszczona procedura uzyskiwania warunków zabudowy. Domy takie muszą zachowywać wszystkie parametry budowlane i nie oddziaływać na działki sąsiednie. Obowiązywać będzie uproszczona procedura postępowania administracyjnego, dzięki której możliwe będzie wydanie warunków rozpoczęcia budowy w ciągu 21 dni. Wyjątki mogą stanowić sytuacje, gdy konieczne będzie występowanie do innych organów (np. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska). Jednak nawet pomimo tego formalności nie powinny przekroczyć kilku tygodni.
Dla gminy Brody nowe przepisy budowlane mogą stanowić dużą szansę na rozwój budownictwa jednorodzinnego. Sześć sołectw w gminie Brody posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, co może bardzo ułatwić inwestycje. Atrakcyjne położenie, Zalew Brodzki, pobliskie tereny leśne mogą przyciągać mieszkańców pobliskich dużych miast, chcących zamieszkać na naszym terenie.
Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, podziękowała wszystkim za obecność, szczególną wdzięczność wyraziła dla przybyłych gości. Doceniła ich za wielką życzliwość, zainteresowanie gminą Brody i wsparcie dalszych planów jej rozwoju.

  

Poprawiony: czwartek, 30 września 2021 13:36
 

Czy wiesz, że...

skwkrgłazy z rezerwatu "Skały w Krynkach" powstały z osadów dolnotriasowej rzeki, a zaledwie 2 km od  od rezerwatu, znajduje się odsłonięcie skał powstałych w podobnym okresie, lecz w środowisku morskim. Zobacz

elektronik sigara