Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Uroczystość patriotyczna przy pomniku polskiego ruchu oporu w Kuterach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
poniedziałek, 27 września 2021 12:27

Glowne-M-uroczystosc-patriotyczna-w-kuterach-18-09-2021-gmina-brody-powiat-starachowicki2021-09-18-11-11-40W sobotę 18 września 2020 roku przy znajdującym się w lesie pomniku bojowników polskiego ruchu oporu w Kuterach w Nadleśnictwie Starachowice odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca 82 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, oraz bohaterstwo ugrupowań partyzanckich, które prowadziły walkę z niemieckim najeźdźcą na terenach Nadleśnictwa Starachowice i obecnej Gminy Brody.

Pomnik w Kuterach symbolizuje wspólne zmagania o wyzwolenie Ojczyzny spod niemieckiej okupacji, które -pomimo dzielących ich różnic- prowadzili wspólnie na terenie Lasów Starachowickich bojownicy z Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej. Coroczna uroczystość organizowana z okazji kolejnych rocznic wybuchu II Wojny Światowej przypomina nam, że w imię najważniejszych, wspólnych celów możliwa jest współpraca ponad istniejącymi podziałami.

Niezwykle ważną rolę w tej walce odgrywali partyzanci - leśnicy, a zamieszkiwane przez nich leśniczówki i gajówki były zakonspirowanymi ośrodkami ruchu oporu. Za tę działalność leśnicy płacili czasem cenę najwyższą – cenę życia swojego i swych rodzin. Jednak dzięki ich bohaterstwu partyzanci mieli stałe zaplecze do kontynuowania swojej walki.

Organizatorami tegorocznej uroczystości byli Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, Nadleśniczy Nadleśnictwa Starachowice Ryszard Bis oraz organizacje patriotyczne i kombatanckie z terenu Gminy Brody i Powiatu Starachowickiego. Pomimo niesprzyjającej deszczowej pogody przybyli okoliczni mieszkańcy, delegacja władz samorządowych Gminy Brody z Zastępcą Wójta Martą Prokop i Sekretarzem Gminy Brody Marcinem Góździem, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Brody Dorota Grudnicka-Glina oraz dyrektorzy brodzkich szkół, Kierownik ZGK w Brodach Wioletta Kwiecień, delegacja Nadleśnictwa Starachowice pod przewodnictwem Zastępcy Nadleśniczego Grzegorza Wachnickiego, delegacja Rady i Zarządu Powiatu Starachowickiego z Członkiem Zarządu Powiatu Jerzym Materkiem, Prezes Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Starachowicach Kazimierz Dziekoński, Prezes Koła Żołnierzy Armii Krajowej w Starachowicach Leszek Nowak, delegacja Koła Batalionów Chłopskich w Starachowicach, Prezes Światowej Federacji Kombatantów z Warszawy płk ds. Wojciech Fabian wraz z delegacją oraz poczty sztandarowe. Polskie Drużyny Strzeleckie reprezentował Dowódca Brygady PDS w Ostrowcu Świętokrzyskim płk ds. Jerzy Brożyna z delegacją. Szczególną oprawę uroczystości nadała swoją obecnością kompania reprezentacyjna klas mundurowych szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach. Spikerem był Hubert Stachera, a obsługę techniczną zapewnili Tomasz Sobański i Zbigniew Śliwa z ZSP w Lubieni.

Po powitaniu delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłego w bieżącym roku pułkownika ds.  Adama Lefka, od lat zaangażowanego w organizację tej  wrześniowej uroczystości, oraz pozostałych osób, które przyjeżdżały do Kuter, a obecnie odeszły już "na wieczną wartę": księdza dr płk ds Włodzimierza Czerwińskiego, gen.dyw. ds Władysława Janusza Obarę i bosmana Bogdana Kolbusa.

  W części artystycznej swoje występy zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubieni, przygotowana przez Panią Dyrektor Iwonę Frolovs i p. Agnieszkę Lotko, Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie pod kierunkiem Pani Dyrektor Marzeny Adamus i p. Justyny Śpiewak oraz 82 Drużyna Harcerska "Kubusie", przy ZSP w Lubieni.
Po występach młodzieży mszę świętą polową odprawił proboszcz parafii w Lubieni ks. Zbigniew Kowalczyk. Po mszy swoje wystąpienia okolicznościowe wygłosili Zastępca Wójta Gminy Brody Marta Prokop, Zastępca Nadleśniczego N-ctwa Starachowice Grzegorz Wachnicki, Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, oraz gość z Warszawy, płk ds. Wojciech Fabian, który przekazał Zastępcy Wójta Marcie Prokop kilka książek historycznych.
Duże zainteresowanie wśród obecnych budziła wystawa oryginalnego uzbrojenia z czasów września 1939 roku, zaprezentowana przez regionalistę z Rudy Grzegorza Bernaciaka. Po części oficjalnej była tradycyjna, gorąca wojskowa grochówka.Poprawiony: środa, 29 września 2021 06:42
 

Czy wiesz, że...

skwrnad brzegiem Zalewu Brodzkiego rozciągają się warte odwiedzenia "Skały w Rudzie". Na jednym z bloków skalnych rośnie brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Według lokalnej tradycji każda panna, która usiądzie na tym drzewie na pewno dobrze wyjdzie za mąż. Zapraszamy do sprawdzenia tej legendy! Więcej informacji: link

elektronik sigara