Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Bobry mają się dobrze? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 10 maja 2010 09:25

slady-bobrow-minWygląda na to, że bobry na naszym terenie mają się coraz lepiej. Widywane są w coraz to nowych miejscach. Lubią małe oczka wodne i leśne strumienie. O ich obecności nad  rzeką Kamienną świadczy zdjęcie wykonane w miniony piątek w okolicach Stawu Kunowskiego. W gminie Brody populacja bobrów nie jest dokuczliwa dla mieszkańców i rolników. Wręcz przeciwnie - wielkie gryzonie są miejscową atrakcją turystyczną.

Rodzina bobrów żyje na obszarze 1 kilometra długości, wzdłuż brzegu zbiornika wodnego. Swoje terytorium strzegą przed intruzami wydzieliną o ostrym zapachu zaznaczając wokół siebie kamienie, kępki traw i korzenie. Bardzo sprytnie porozumiewają się też między sobą jeśli zbliża się jakiś intruz. Uderzają wtedy ogonem o powierzchnię wody powodując hałas. Po usłyszeniu takiego sygnału pozostałe bobry chowają się do swoich kryjówek. Latem bobry żywią się głównie roślinami wodnymi i przybrzeżnymi, zimą odżywiają się łykiem drzew liściastych, które zgromadziły w lecie. Bobry bez problemu ścinają  duże drzewa  nawet o grubości jednego metra.

Zobacz także: Bóbr zginął pod kołami?

Poprawiony: poniedziałek, 10 maja 2010 10:31
 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.