Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Zielona Szkoła- Kotlina Kłodzka, Czechy - ZSP w Krynkach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marzena Staryczenkow,Iwona Łata   
poniedziałek, 10 czerwca 2019 13:49

Mzielona-szkola-krynki-glowne

W dniach 3-7 czerwca br.53 –osobowa grupa uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krynkach wyjechała na długo wyczekiwaną wycieczkę w ramach „zielonej szkoły" do Kotliny Kłodzkiej i Czech. W wyprawie uczestniczyli uczniowie klas: II, III, IV, V, VI i VII.


Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania kopalni złota w Złotym Stoku. Tam w podziemiach uczniowie zwiedzali: sztolnię o nazwie „Gertruda" z częścią muzealną, „Chodnik Śmierci", a także jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej". Spod ziemi natomiast wszyscy wyjechali specjalnym pomarańczowym tramwajem, co stanowiło nie lada atrakcję. Skorzystaliśmy również z dodatkowych atrakcji, których nie brakowało na kopalnianym podwórku. Zobaczyliśmy wystawę minerałów, wybijanie pamiątkowych złotych monet, a także poszukiwaliśmy drogocennego kruszca.
Drugiego dnia, uczniom udało się zdobyć najwyższy szczyt – Szczeliniec Wielki (919 m n. p. m.) w Parku Narodowym Gór Stołowych. Na szczyt prowadziło 664 stopni schodów wytyczonych zielonych szlakiem. Podczas „wspinaczki" przewodnik przekazywał nam najważniejsze informacje i ciekawostki o Sudetach, Górach Stołowych i o samym Szczelińcu. Dopisywała przepiękna pogoda, więc mogliśmy podziwiać piękne widoki. Znajduje się tutaj także najstarsze schronisko turystyczne w Sudetach, "Na Szczelińcu", które działa nieprzerwanie od 1815 roku. Zbudowane w architekturze szwajcarskiego, górskiego hotelu schronisko jest jedynym w Sudetach, do którego nie ma żadnego dojazdu, a wszystkie niezbędne produkty dostarczane są tam wyciągiem linowym. Na najwyższym punkcie równiny na szczycie Szczelińca Wielkiego jest skała, na którą uczniowie weszli po specjalnie zamontowanych, metalowych schodkach. To Fotel Liczyrzepy, obowiązkowy punkt dla wszystkich turystów. Tego dnia zwiedziliśmy również Kudowę-Zdrój oraz Park Zdrojowy.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od przejazdu do Adrspach i zwiedzania Skalnego Miasta. Czeski Adrspach to przedłużenie polskich Gór Stołowych. Uczniów zaskakiwały tam schody, drabinki, stopnie, wieże, jaskinie, przesmyki, wodospady, skały połączone w spękane masywy oraz piękne szmaragdowe jezioro otoczone różnobarwną roślinnością. Formy skalne zbudowane są z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez Naturę. 100 metrowe skalne ściany sprawiły na wszystkich monumentalne wrażenie.
Kolejnym obiektem była ''Twierdza Kłodzko'', położona jest ona na Górze Fortecznej (369 m n.p.m) w centrum miasta na powierzchni ponad 30 ha. Historia kłodzkiej twierdzy rozpoczyna się w chwili powstania średniowiecznego drewnianego warownego grodu w X wieku, przebudowanego na murowany mieszkalno-obronny zamek władców Kłodzka aż do nowoczesnego systemu fortyfikacyjnego zaprojektowanego zgodnie z najnowszymi, jak na XVII i XVIII wiek, wymaganiami sztuki wojennej. Obecnie Twierdza Kłodzka jest wyjątkowym zabytkiem nowożytnej architektury militarnej, wciąż jeszcze pełnym tajemnic. Tego dnia odwiedziliśmy również uzdrowiska w Polanicy i Dusznikach. Byliśmy również z wizytą w Wambierzycach. Mieści się tam Sanktuarium Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Bazylika wybudowana została na wzór Świątyni Jerozolimskiej.
Każdego dnia dzieci opisywały miejsca, rozwiązywały zagadki i rebusy, brały udział w konkursach i quizach podsumowując wiedzę i ilustrując przeżyte przygody. Dodatkowymi atrakcjami były oczywiście: spacery po parkach w uzdrowiskach, smakowanie wód mineralnych oraz ulubione gry na boisku.

W drodze powrotnej udaliśmy się do Kaplicy Czaszek w Czeremnej. Kaplica została wybudowana z ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych, w latach 1776–1804 przez czeskiego księdza Wacława Tomaszka. Tego dnia na dłużej zatrzymaliśmy się również we wrocławskim zoo z pięknym Afrykarium. Jest to najstarsze zoo w Polsce i posiada bogatą kolekcję różnorodnych zwierząt. W ciągu kilku godzin na własne oczy mogliśmy zobaczyć rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów.
Zielona szkoła jest formą, która łączy wypoczynek z edukacją. Uczniowie mieli szansę na przyswojenie wiadomości i umiejętności w ciekawy i interesujący sposób.
Pełni wrażeń, wspomnień, radosnych humorów powrócili do domu i już planują kolejną wyprawę :)
Wspaniałą wyprawę zorganizowała pani Monika Sala.
Opiekunami wycieczki były panie: Monika Sala, Justyna Szwajcer, Edyta Świtoń oraz Iwona Łata.

 

fot: ZSP Krynki

Poprawiony: poniedziałek, 10 czerwca 2019 14:04
 

Czy wiesz, że...

oltarz-ofiarjeden z olbrzymich głazów w rezerwacie "Skały w Krynkach", według miejscowej legendy służył za ołtarz ofiarny?

Podobno niejaki Gutan składał tam krwawe ofiary bogowi Krynosowi.

elektronik sigara