Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Będzie plan oczyszczenia zalewu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
środa, 29 listopada 2017 11:39

marzena-bernat-wojt-gminy-brody-karolina-szczaluba-rzgw-warszawa-czystosc-zalew-brodzki-minNa wiosnę przyszłego roku rozpoczną się kompleksowe analizy jakości wody w Zalewie Brodzkim. Koło mostu w Stykowie i na zbiorniku Ruśnia ustawione będą boje pomiarowe. Automatyczne rejestratory zamontowane zostaną przy pięciu głównych ciekach zasilających zalew. Badania mają na celu opracowanie planu zmniejszenia ilości głównych zanieczyszczeń, które trafiają do wód powierzchniowych.

Zadanie realizowane będzie w latach 2018 – 2019 przez Regionalny zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Całkowity jego koszt przewidziany jest na kwotę 640 tys. zł. Zarządca akwenu otrzyma dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 400 tys. zł. Dane zbierane będą przez 20 miesięcy. Po ich przeanalizowaniu, opracowany zostanie programu zmniejszenia emisji związków biogennych. Przeprowadzone będą też testy technologii redukcji osadów w zbiorniku po to, by wybrać najbardziej efektywną metodę.

Sprawę badań zalewu, na listopadowej sesji Rady Gminy w Brodach referowała Karolina Szczałuba - Kierownik Nadzoru Wodnego Zespołu Zbiorników Wodnych Brody Iłżeckie – Wióry. Radni i goście wysłuchali także informacji Wójta Gminy Brody o dot. podjętych działań na rzecz poprawy jakości wody w Zalewie Brodzkim oraz utrzymania czystości i porządku na obrzeżach zbiornika. Z podsumowania wynika, że w ostatnim roku udało się wykonać wiele działań będących w kompetencji gminy. Do tych osiągnięć zaliczyć należy budowę molo, slipu, miejsc rekreacji, wykoszenie brzegów, profilowanie i oczyszczenie plaży przy „Oczku" w Krynkach.

Poprawiony: środa, 29 listopada 2017 14:26
 

Czy wiesz, że...

macieknajwiększym drzewem w gminie Brody jest dąb "Maciek". Owód jego pnia  wynosi aż 7 metrów!