Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

W hołdzie dla ofiar wojny Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 06 lipca 2009 11:26

ek-100_06094 lipca, przy pomniku ofiar pacyfikacji wsi Bór Kunowski, została odprawiona Msza Św. w intencji ofiar II Wojny Światowej. Wzięli w niej udział  kombatanci z pocztami sztandarowymi oraz liczna grupa mieszkańców okolicznych miejscowości. Rolę gospodarza spotkania pełnił Wójt Gminy Brody Andrzej Przygoda. Wiązanki kwiatów przed pomnikiem złożył m. in. poseł Przemysław Gosiewski. poseł Krzysztof Lipiec, kombatanci, mieszkańcy Boru Kunowskiego, przedstawiciele gminy Kunów, leśnicy. Na uroczystości nie zabrakło także młodzieży.

Położony w środku Lasów Iłżeckich Bór Kunowski stanowił w czasie wojny idealną bazę dla partyzantów. Gospodarze pomagali walczącym, ukrywali Żydów, przez co wzbudzali sporą podejrzliwość Nadleśniczego Krugera. 4 lipca 1943 roku, po powrocie mieszkańców z uroczystości Pierwszej Komunii Św. w parafii Kunów, oddziały niemieckie otoczyły wieś, rozstrzelały w lesie 14 mężczyzn oraz trzech młodych ludzi - uciekinierów z niemieckich obozów pracy. Tragicznie zmarły także 22 osoby - zamknięte w stodole i spalone żywcem przez hitlerowców. (siedmiu mężczyzn, sześć kobiet i dziewięcioro dzieci).

Mimo tego, że od tragedii upłynęło 66 lat, nie zatarła się pamięć o pomordowanych.  Wójt Gminy Brody Andrzej Przygoda powiedział, że poczytuje sobie za honor obecność na uroczystości patriotycznej. Podkreślił, że nasze pokolenie jest odpowiedzialne za utrwalanie wiedzy o bohaterach II Wojny Światowej w świadomości młodych Polaków. Wójt przywitał mieszkańców gminy, młodzież oraz zaproszonych gości. Obecni byli między innymi: Poseł na Sejm RP Pan Przemysław Gosiewski; Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Lipiec; Wicestarosta Powiatu Starachowickiego - Pan Andrzej Sendecki; Przedstawiciele władz Miasta i Gminy Kunów wraz z pocztem sztandarowym;  Przewodniczący Rady Miejskiej - Pan Roman Kowalski; Burmistrz Kunowa - Pan Ireneusz Ożdżyński; Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec  Pan Jerzy Pasternak; członkowie związków kombatanckich z pocztami sztandarowymi z Brodów, Kunowa, Bodzechowa, Pawłowa i Ostrowca Św. i Starachowic; Przedstawiciele Policji; Członkowie Klubu Żołnierzy Rezerwy ze Starachowic i z Brodów wraz z gen. Janem Grudniewskim na czele; Przedstawiciele Pierwszej Drużyny Strzeleckiej gminy Brody; Dyrektor Biura Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK - Włodzimierz Mandziuk; nauczyciele i uczniowie szkół w gminie. Rolę gospodarza spotkania pełnił Wójt Gminy Brody Andrzej Przygoda. Obecna była także Sekretarz Gminy Brody Pani Barbara Lipa. Radę Gminy reprezentowali: Pani Agnieszka Jarocha, Pan Tomasz Budzyń, Pani Bogusława Gębura

Mszę Świętą w intencji pomordowanych oraz walczących za Polskę  sprawował ks.  Paweł Maciąg - wikariusz Parafii Kunów. Uroczystość uświetniała orkiestra strażacka z Kunowa. Po Mszy Św.  wójt powiedział, że mino upływu lat, w świadomości młodzieży nadal żywa jest pamięć o tych wydarzeniach, które wspominamy corocznie w Borze Kunowskim. Podziękował także rodzicom, dziadkom, którzy uczą młodzież historii narodowej, przypominają wydarzenia, w których sami uczestniczyli i wpajają swoim pociechom szacunek dla tych, co przelali krew za Ojczyznę. Na zakończenie Andrzej Przygoda życzył zebranym by można było się także za rok spotkać pod pomnikiem w nie zmniejszonym składzie.

 


Galeria zdjęć z uroczystości:

Poprawiony: środa, 08 lipca 2009 13:51
 

Czy wiesz, że...

w latach 1919-1954 wsie na naszym terenie należały do gminy Styków z siedzibą w Starachowicach? W 1952 roku gmina składała się z 12 gromad: Brody, Budy, Brodzkie, Dziurów, Jabłonna, Kuczów, Lipie, Lubienia, Michałów, Ruda, Skała, Styków i Styków Kolonia.