Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Potrójna uroczystość Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
czwartek, 25 czerwca 2009 11:50

mz-DSC0379724 czerwca w kościele w Adamowie odbył się odpust z okazji święta Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Tego dnia świętowano 25-lecie istnienia parafii. Ksiądz infułat Jerzy Banaśkiewicz z Radomia udzielił sakramentu bierzmowania trzydzieściorgu młodym ludziom. Wójt Gminy Brody Andrzej Przygoda, z okazji święta przekazał proboszczowi - ks. Andrzejowi Bartosińskiemu oraz parafianom, podziękowanie za działalność na rzecz parafii

25 lat temu spełniły się pragnienia mieszkańców Adamowa, aby mieć własny kościół, by - jak mówił  główny celebrans - ks. Banaśkiewicz - wszyscy mogli zdążyć otrzymać sakrament chorych. Przypomniał, że wiele osób, rezygnująć z dobrobytu, wspierało jego budowę. W czasie Mszy św. modlono się mz-DSC03769za ofiarodawców oraz za dwóch zmarłych proboszczów parafii - ks. Jana Lipca - budowniczego świątyni i za ks. Stanisława Stańka. Obecny proboszcz kieruje parafią od 2007 roku. Przedtem przez sześć lat posługę duszpasterską spełniał ks. Andrzej Madej. Ksiądz infułat, patrząc na kościół szczelnie wypełniony wiernymi, wyraził podziw dla tej niewielkiej parafii. Wspólnota licząca prawie 500 osób jest dobrze  zorganizowana. W niedzielę, do kościoła przychodzi tu tyle osób, co w innych, o wiele liczebniejszych parafiach. Wójt Gminy Brody w czasie uroczystości powiedział, że jest pod wrażeniem pracowitości obecnego proboszcza - ks. Bartosińskiego. Za jego bytności powstała Grota Lurdzka, kościół został otynkowany a jego otoczenie zostało uporządkowane i stało się jeszcze piękniejsze. Andrzej Przygoda podkreślił, że  ksiądz Bartosiński nie skupia się tylko na odnowieniu budynku, ale także stara się jednoczyć parafian oraz wzmacniać ich wiarę. Gospodarz gminy podziękował także mieszkańcom Adamowa za ofiarną pracę bez której nie dałoby się odnowić świątyni.

mz-DSC03786Ksiądz infułat w homilii, zwrócił uwagę  na to czego powinniśmy się nauczyć z historii Jana Chrzciciela. Powiedział, że Bóg, który dał  dziecko dwojgu starcom - Zachariaszowi i Elżbiecie jest Panem życia ludzkiego. Dla trzydziestu młodych adamowian, ważnym przeżyciem dla było udzielenie przez ks. infułata sakramentu bierzmowania. W uroczystości uczestniczyli także proboszczowie sąsiednich parafii - ks. Prałat Bogdan Lipec z Michałowa, ks. Stanisław Kuśmierczyk ze Stykowa. Obecny był także ks. Andrzej Madej, ks. Dariusz Sadkowski z Radomia oraz ks. Zygmunt Niewadzi z Sandomierza. Przed laty był on proboszczem parafii w Krynkach, do której wcześniej należał Adamów. Na uroczystość przybyła także Sekretarz Gminy Brody Pani Barbara Lipa oraz Skarbnik Gminy Brody - Bogumiła Bugaj.

 

Ks. Infułat Jerzy Banaśkiewicz udziela sakramentu bierzmowania. Na szarfach wypisane jest imię, które wybrali sobie kandydaci.

Ksiądz Andrzej Bartosiński zapytany po uroczystości o to co jest dla niego jako proboszcza najważniejsze, odpowiedział że najbardziej ceni sobie miłość i zgodę w parafii. Z okazji jubileuszu życzmy mieszkańcom Adamowa wzajemnej życzliwości i dobrych relacji sąsiedzkich.

mz-DSC03779mz-DSC03805

 

mz-DSC03777

 

 

 

 

mz-DSC03781

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mz-DSC03782

mz-DSC03783

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mz-DSC03784mz-DSC03785

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mz-DSC03806mz-DSC03807

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mz-DSC03814

 

 

 

mz-DSC03822

Poprawiony: piątek, 26 czerwca 2009 13:46
 

Czy wiesz, że...

pudlingarniaw 1843 roku, w zakładzie metalurgicznym - tzw. pudlingarni oraz walcowni w Brodach pracowało 60 robotników? W ciągu roku przetapiano tu ok. 2 600 ton żelaza handlowego.